Tancem proti stresu


Stres je v současné době nejsilnější hrozbou nás všech. Doléhá na jednotlivce, rodiny s dětmi, seniory nebo zamilované bezdětné páry, a jako strašák obchází den co den kolem našich příbytků a neštítí se vlézt i dovnitř. Je to parazit, který vás bude sužovat třeba i v posteli, pokud mu k tomu dáte vhodnou příležitost. Nejhorší forma stresu je ta chronická, sice méně drsná, ale chronicita se postará o permanentní zvýšení stresových hormonů v krevním oběhu, a to pak vede k obávané adrenální únavě, a k postupnému zdecimování lidské osobnosti.

taneční pár

Proti stresu pomáhají například adatogenní bylinky (Ashwagandha, Maca, Ženšen), ale i vhodné relaxační techniky a sport. Ne každý relax a ne každý sport jsou ale opravdu vhodné. My bychom vám doporučili naopak tanec. A víte, proč?

Zátěž na dolní končetiny – tanec ideálním způsobem prokrvuje nohy od stehen až po chodidla, tím se zvyšuje srdeční aktivita, posiluje lymfatický a imunitní systém, a odbourávají deprese. Tanec je jeden z mála pohybů, který také snižuje hladinu stresových hormonů i díky blízkosti tanečního partnera (partnerky).

Partnerské objetí – při tanci máme v těsné blízkosti živou bytost, z jejíž přítomnosti se pochopitelně těšíme. Tím se mezi tanečníky zvyšuje vzájemné energetické působení a cítíme se mnohem lépe, než kdybychom se v místnosti pohybovali sami. Ve spojení se zátěží dolních končetin je to perfektní pomocník proti stresu, jemuž se stěží vyrovná něco jiného. Snad jen sex, ale toto by bylo téma na jiné vyprávění.

chodidla při tanci

Zátěž na chodidla – při tanci se velmi silně zatěžují chodidla, většina jejich citlivých nervových vláken, a to mnoha pohybovými variacemi. Svým způsobem to napodobuje reflexní terapii, a ta je proti stresu nesmírně účinná. Někteří lidé rádi tančí naboso, tím se tato účinnost ještě více zvyšuje.

Posilování břišního svalstva taneční kurzy v Českých Budějovicích se zaměřují nejen na taneční kroky, ale i na správné držení trupu při tanečních kreacích. Tím se také posilují břišní a zádové svaly, a tyto partie napomáhají udržet stres mimo bránu našeho vědomí. Prostě si jej při tanci vůbec nepřipustíme k tělu a k mysli.