Historie Javascriptu je stará desítky let


Když se poprvé široké veřejnosti představily webové stránky, šlo již o projekt známý na akademické půdě, psala se tehdy přibližně první polovina devadesátých let a byla to doba skutečně velmi zajímavá. Slovo „Internet“ byl výraz, který prakticky nikdo neznal a ani nevyslovoval, výpočetní technika byla běžné populaci nedostupná, a pokud ano, pak za šílené peníze, protože tehdy pořídit osobní počítač PC (Personal computer) znamenalo vyplatit sumu cca jednoho sta tisíce korun, což by v poměru k současné hodnotě naší měny znamenalo více než milion korun.

Javascript kurz

Přesto se Internet začal rozvíjet mílovými kroky a zájemců o výpočetní techniku stále přibývalo, až se stala virtuální počítačová síť celosvětovým fenoménem. Vraťme se však do počátků rozvoje Internetu. Tehdejší webové stránky mívaly zpravidla velmi primitivní podobu základního HTML kódu a ten se naučil jako samouk prakticky každý. Při troše snahy to nebyl problém ani pro méně zdatné a talentované jedince.

práce na PC

Současně s HTML kódem se však na světlo světa začal drát i Javascript. Spolu s Javou měnily tyto programovací nástroje statické webové stránky v dynamickou smršť mnoha typů objektů a webový prostor získával na kreativitě a atraktivnosti. Zatímco Java se týkala přímo webového serveru, na němž byly stránky publikovány, veškeré funkce Javascriptu obstarával již webový prohlížeč koncového uživatele, a tím byla dána možnost tvůrcům webových stránek zajímavě oživit jakýkoli HTML kód.

S pomocí Javascriptu si můžete například dovolit rozhýbat váš web posouváním fotografií v jeho hlavičce, poutavým způsobem vysouvat některá menu, měnit textové i obrazové obsahy dle určitých kritérií, vyhodnocovat zadání určitých matematických úloh atd. Vaše stránky získají nový rámec, což se hodí nejen pro firemní reklamní prezentace, ale i pro e-shopy, ubytovací zařízení, sportovní areály a kulturní centra atd. Javascript kurz vás seznámí se základy i s pokročilými úrovněmi tohoto programovacího jazyka a můžete pak i vytvářet vlastní nápady, s nimiž třeba i prorazíte na webovém prostoru.