Jak zajímavě oživit obytné čtvrti v Ostravě


Ostrava se řadí k největším městským celkům v republice co do počtu obyvatel i velikosti zastavěné plochy. Vůči Praze a Brně má jednu zásadní nevýhodu, a sice leží v rovině. Členitý terén totiž dokáže skrýt a zamaskovat některé nedostatky, zejména příliš husté zástavby s průmyslovými objekty, sklady či parkovišti. V Praze se navíc nachází mnoho přírodních parků o značné rozloze, a tak vám tam na řadě míst ani nepřijde, že jste ve středoevropském velkoměstě.

cihlová zeď

V Ostravě se sice nachází obrovské počty panelových domů, ale jsou tu i domy rodinné, které mohou přispět k zajímavějšímu rázu tamní krajiny svým oplocením. Jednou z možností, jak to provést, jsou i betonové ploty Ostrava.

Že by zrovna beton přispěl k něčemu hezkému? Není totiž beton jako beton, záleží na jeho úpravě a zpracování. Betonový plot se odlévá do tvarových forem a využívá se tu několik základních barev betonových směsí. Tím pádem lze doslova kouzlit, stačí mít dobrou intuici a vkus.

betonový plot

Beton a dřevo – beton a dřevo se k sobě velmi dobře hodí, z betonu se vyrobí spodní sokl a na něj se zavěsí dřevěné latě. Někteří lidé to zkouší s latěmi svislými, ale mnohem lépe to vypadá, když je položíte vodorovně, mírně přes sebe, a pod úhlem zhruba třiceti stupňů.

Betonová šachovnice – zahrajete si někdy šachy? Pak si vybavte šachovnicové pole, které vytvoříte ze dvou barev betonových desek, například z červeno hnědé a okrové. Vypadá to zajímavě a oživí to nejen vaši parcelu, ale celou ulici. Ostravsko tak získá nový, zajímavý kabát, který ještě více vynikne v kombinaci s okolní zelení.

Barevné kontrasty – kontrast dvou barev v odlišných optických frekvencích, například červené a modré, je velmi výrazný a nápadný. Stěží jej přehlédnete. To samé se týká i oplocení, pokud si zvolíte barvu výrazně kontrastní vůči domovní fasádě. Dobře vypadá například hnědý plot s čistě bílým zdivem.